چگونه ماشین ظرفشویی کار می کنند؟

ماشین ظرف شویی ، ارج سرویس
ماشین ظرف شویی ، ارج سرویس

قطعات ماشین ظرفشویی در یک هارمونی هماهنگ به کار دستگاه ، جامه ی عمل می پوشانند. ماشین ظرفشویی که امروزه به عنوان یکی از حیاتی ترین لوازم خانگی در خانه ها قد علم کرده است از قطعات متعدد الکترونیکی و مکانیکی تشکیل شده است. این قطعات بر اساس یک برنامه ی از پیش تعیین شده، روند شست و شوی را انجام می دهند.

قسمتهای اصلی ماشین ظرفشویی عبارتند از:

1- مکانیسم کنترل:

ماشین ظرف شویی ، ارج سرویس
ماشین ظرف شویی ، ارج سرویس

مکانیزم کنترل در داخل درب پشت کنترل پنل قرار دارد. بسیاری از واحد ها از یک سیستم الکترو مکانیکی ساده استفاده می کنند، یک تایمر تعیین می کند که هر قسمت از چرخه چه مدت دوام دارد و عملکرد مناسب را در زمان مناسب فعال می کند (مانند دستگاه پخش کننده مواد شوینده ، اسپری شستشو و عملکردهای زهکشی). واحدهای گران تر ممکن است دارای یک سیستم کنترل کامپیوتری باشند. واحدهای مدرن همچنین دارای قفل درب هستند که باید برای اجرای آن بسته شود. برخی نیز دارای قفل ایمنی کودک هستند.

2- شیر ورودی:

ماشین ظرف شویی ، ارج سرویس
ماشین ظرف شویی ، ارج سرویس

اینجاست که آب از محل تأمین آب منزل وارد ماشین ظرفشویی می شود. پمپ واحد آب را به درون حوضچه نمی ریزد – با باز شدن شیر ورودی ، فشار آب باعث می شود كه آب داخل یك قسمت از دستگاه قرار گیرد.

3- پمپ:

ماشین ظرف شویی ، ارج سرویس
ماشین ظرف شویی ، ارج سرویس

موتور الکتریکی پمپ را قدرت می دهد. در طی چرخه پمپ ، پمپ آب را به داخل بازوهای اسپری مجبور می کند. در طول چرخه تخلیه ، پمپ آب را به شلنگ تخلیه هدایت می کند. مونتاژ پمپ موتور در زیر حوضه ، در مرکز ماشین ظرفشویی نصب شده است.

دو نوع اصلی پمپ وجود دارد:

*برگشت پذیر این پمپ ها با معکوس کردن جهت موتور بین پمپاژ آب به بازوهای اسپری و پمپاژ آب به تخلیه تغییر می کنند. پمپ های برگشت پذیر معمولاً به صورت عمودی نصب می شوند. پمپ برگشت پذیر

*درایو مستقیم موتور در یک جهت کار می کند ، بنابراین جهت گردش از بازوهای اسپری برای تخلیه توسط یک سولنوئید که شیرهای مناسب را باز و بسته می کند یا یک اتصال شیلنگ را به دیگری سوئیچ می کند ، تغییر می یابد. پمپ های غیر قابل برگشت معمولاً به صورت افقی سوار می شوند. پمپ درایو مستقیم

ماشین ظرفشویی را می توان در یک پیکربندی قابل حمل یا دائمی نصب کرد. واحدهای قابل حمل دارای ضلع ها و قسمت های بالایی هستند که می توانند از آن به عنوان کانتر استفاده شوند. در صورت عدم استفاده ، دستگاه در جوار دیوار قرار دارد. هنگامی که زمان اجرای یک چرخه است ، می توان واحد را روی کاستورها به سمت سینک چرخاند ، جایی که به شیر آب وصل می شود و به یک پریز برق وصل می شود. در یک نصب دائمی ، ماشین ظرفشویی زیر میز اصلی موجود می رود و پیچ ها را در جای خود قرار می دهد. شیلنگهای زیر سینک آشپزخانه مستقیماً به خط آب گرم و خط تخلیه وصل می شوند و واحد معمولاً در زیر سینک نیز وصل می شود. هر دو نوع نصب به یک خط زمینی 120 ولت نیاز دارند.

حتی اگر ماشین ظرفشویی بیشتر کارها را انجام می دهد ، انسان ها نیز نقش ایفا می کنند. در اینجا چند راهنمایی وجود دارد که می تواند به ماشین ظرفشویی شما کمک کند تا با خیال راحت ، کارآمد و کارآمد عمل کند.

 • از صابون معمولی ظرف استفاده نکنید. گلدان ها ماشین ظرفشویی را سرریز می کنند.
 • ماشین ظرفشویی را بیش از حد نکنید. برای پاشیدن آب بر روی ظروف باید جایی بگذارید.
 • با کثیف ترین قسمت ظروف به سمت جت های پاششی روبرو شوید که معمولاً از مرکز تهیه می شوند.
 • وسایل فلزی و نقره ای را با هم مخلوط نکنید. قرار دادن دو نوع فلز مختلف در محیط مرطوب در معرض دید مناسب برای خوردگی است.
 • سعی کنید کاسه ها ، قاشق ها و سایر ظروف را با اشکال یکسان از هم جدا کنید. در غیر این صورت ، آنها تمایل به لانه کردن کنار هم دارند ، و آب نمی تواند به هر قسمت از ظرف برسد.
 • ظروف چوبی ، چدنی ، چینی ریز ، کریستال یا رنگ های دستی را داخل ماشین ظرفشویی قرار ندهید. این وسایل را با دست بشویید.
 • از ماشین ظرفشویی در ساعاتی از روز استفاده کنید که فشار آب زیاد باشد ، مانند اواخر شب. در صورت عدم استفاده از آب زیادی برای چیز دیگری مانند شستن لباس ، ماشین ظرفشویی بهتر خواهد شد.
 • اگر خانه شما آب سخت دارد ، از مواد شوینده کمی بیشتر استفاده کنید.
 • برای جلوگیری از لکه ها از کمک شستشو استفاده کنید و به خشک شدن سریعتر ظروف کمک کنید.
 • پلاستیک ها را روی قفسه پایین قرار ندهید ، به خصوص اگر از چرخه خشک کردن گرم استفاده می کنید. عنصر گرمایش می تواند مقداری پلاستیک را ذوب کند.
 • ظروف را از قبل تمیز نکنید. ماشین های ظرفشویی در واقع به مواد غذایی که برای حفظ سطح ph مناسب در داخل ماشین ظرفشویی چسبیده به ظروف کثیف می شوند بستگی دارند. قطعات بزرگ باید به زباله ها ریخته شود.

مواد شوینده:

مواد شوینده هنگام اجرای ماشین ظرفشویی یک نکته مهم است. مواد شوینده مواد معدنی یا سختی موجود در آب را خنثی می کنند. آنها حاوی حلالهایی هستند که به حل کردن مواد غذایی کمک می کنند ، دارای مواد ساینده ای هستند که به راحتی مواد زائد را از بین می برند و به غذا کمک می کنند تا ظرف ها را راحت تر بشویید. شما فقط نمی توانید از مواد شوینده در ماشین ظرفشویی استفاده کنید. فقط مواد شوینده مخصوص ماشین های ظرفشویی فرموله می شوند. دیگر مواد شوینده می توانند به ظروف آسیب رسانده و یا آنقدر لجن تولید کنند که ظرفشویی سرریز شود. کدام مواد شوینده را انتخاب کنید – قرص ، پودر یا ژل – واقعاً مبتنی بر ترجیح شخصی است. نشان داده نشده است که یک نوع بهتر از نوع دیگر تمیز می کند.

راهنمای خرید ماشین ظرفشویی:

ماشین ظرفشویی های مدرن همه به همان روش اساسی کار می کنند. حتی مدل های ارزان قیمت نیز کارهای خوبی در تمیز کردن ظروف انجام می دهند. این امر باعث می شود خرید یکی از مواردی باشد که می تواند ویژگی هایی را پیدا کند که از آنها استفاده خواهید کرد و از اجزای موردنیاز خودداری کنید. دوام ، اندازه و راحتی عوامل اصلی است که یک مدل را از مدل دیگر جدا می کند.

اندازه:

ماشین ظرفشویی در اندازه های مختلفی وجود دارد. کوچکترین ماشین ظرفشویی های داخل سینک هستند. این واحد ها در یک نیمی از سینک آشپزخانه دوتایی قرار می گیرند ، از آب کمتری استفاده می کنند و می توانند در حدود 20 دقیقه یک بار کامل را بشویند. در صورت عدم استفاده ، یک پوششی روی واحد به شما امکان می دهد تا به عنوان میز پیش زمینه استفاده شود.

اندازه استاندارد برای ماشین ظرفشویی 24 اینچ عرض است. با این حال ، واحدهای 18 اینچی در دسترس هستند ، که گاهی اوقات به عنوان ماشین ظرفشویی “اندازه آپارتمان” شناخته می شوند. بدیهی است هرچه ماشین ظرفشویی گسترده تر باشد ، ظرف های بیشتری نیز می تواند نگه داشته باشد. اگر یک خانواده بزرگ دارید ، یک مدل 30 اینچی ممکن است اندازه مناسب باشد. بزرگتر از این ، و شما احتمالاً به دنبال ماشین ظرفشویی تجاری هستید.

ماشین ظرف شویی ، ارج سرویس
ماشین ظرف شویی ، ارج سرویس

بشقاب ظرف شویی یک ظرفشویی کوچک به اندازه یک کشو بزرگ آشپزخانه است. همچنین از آب و انرژی کمتری نسبت به ماشین ظرفشویی با اندازه کامل استفاده می کند و برای آشپزخانه های کوچک که فضای کافی برای یک واحد کامل ندارند مناسب است. آنها همچنین در مدل های کشو دوتایی قرار دارند که به طور مستقل عمل می کنند.

حوضه و قفسه:

مدلهای رده پایین دارای حوضه پلاستیکی هستند ، در حالی که برخی از واحدهای متوسط و تمام قیمت دارای حوضه استیل ضد زنگ هستند. در مدل های ارزان قیمت ، بیت های مواد غذایی داخل صافی قرار می گیرند که باید بطور منظم تمیز شوند. مدل هایی که گران تر هستند دارای فیلترهای تمیز کردن خود هستند و برخی شامل چرخ های کوچک هستند که تکه های بزرگی را خرد می کنند تا با آب کثیف تخلیه شوند. قفسه های ظرف در بسیاری از تنظیمات ارائه می شوند. هرچه هزینه ماشین ظرفشویی بیشتر پرداخت کنید ، انعطاف پذیری و قابلیت تنظیم بیشتری با قفسه های قابل جمع شدن ، لحن های تاشو ، قفسه های اضافی و قفسه های قابل جابجایی برای بارگیری در خارج از دستگاه خواهید داشت. اگر ظروف بزرگی یا عجیب و غریب دارید که مرتباً می شستید ، آنها را به فروشگاه لوازم خانگی بیاورید تا مطمئن شوید که آنها قفسه ها را جا می گیرند.

امکانات اضافی:

کنترل ها و انواع چرخه ها از جمله ویژگی های اضافی هستند که می تواند باعث افزایش هزینه ماشین ظرفشویی شود. واحدهای ارزان تر دارای کنترل مکانیکی هستند ، با استفاده از شماره گیری و تایمر برای تنظیم چرخه های مختلف. دکمه های فشار دکمه ای با خوانش دیجیتال و تایمر رایانه ای گران تر هستند ، اما آنها ظروف را بهتر تمیز نمی کنند. برخی از ماشین های ظرفشویی دارای گزینه های چرخه از جمله فشار فوق العاده سنگین فشار ، کریستال / چین و ضد عفونی کننده هستند. با این حال ، سه چرخه اساسی بیشتر نیازهای ماشین ظرفشویی شما را شامل می شود: نور ، عادی و گلدان و قابلمه. چرخه شستشو و نگه داشتن به شما امکان می دهد تا غذاهای اضافی را که چند روز قبل از تمیز کردن در واشر می نشینید ، پاک کنید. چرخه خشک داغ ظروف را سریعتر خشک می کند ، اما از انرژی اضافی استفاده می کند.

ماشین های ظرفشویی گران قیمت می توانند شیک باشند و جبهه هایی طراحی شده اند که شبیه کابینت های آشپزخانه هستند. اگر آشپزخانه شما نزدیک به اتاق نشیمن شما باشد ممکن است سرکوب سر و صدا ارزش اضافی داشته باشد. ماشین های ظرفشویی که گران تر هستند ، عایق سنگینی در برابر سر و صدا دارند. توجه داشته باشید که ماشین های ظرفشویی که دارای چرخ های مخصوص مواد غذایی بزرگ هستند بلندتر از مواردی هستند که بدون آنها هستند.

مقررات دولتی کارایی ماشین ظرفشویی های مدرن را تا حد زیادی بهبود بخشیده است ، بنابراین اگر ماشین ظرفشویی شما مدل قبل از 1990 نباشد ، احتمالاً کارآمد است. استفاده از ماشین ظرفشویی باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و آب می شود و مطمئناً در زمان صرفه جویی می کند. این بستگی به عادت های شستشوی ظرف های فردی دارد ، زیرا بعضی از افراد نسبت به سایرین زمان و آب بیشتری مصرف می کنند. انجمن تولید کنندگان لوازم خانگی تخمین می زند که یک ماشین ظرفشویی در هفته حدود شش ساعت صرفه جویی می کند و کمی بیش از هشت گالن آب برای یک بار ظرف استفاده می کند. شستن آنها با دست تقریبا 16 گالن طول می کشد.