نحوه تراز کردن ماشین لباسشویی

تراز کردن ماشین لباسشویی

همه ما برای انجام کارهای خود به تمرکز حواس احتیاج داریم. به خصوص خانم هایی که در آشپزخانه و در کل محیط خانه، مشغول به کارهای روزمره از جمله آشپزی، تمیزکاری، اتو و غیره می باشند. در این حالت، وجود یک ماشین لباسشویی با لرزش بالا که با سر و صدای زیاد و تق تق کردن بر روی کفپوش، به خصوص در هنگام چرخش سریع سیکل شست و شو، موجب سلب آسایش می گردد، بسیار ناراحت کننده و آزاردهنده است.

زمانی که ماشین لباسشویی با شدت تکان خورده و لرزش دارد، اجزای داخلی در معرض آسیب قرار می گیرند و همچنین صدماتی نیز ممکن است به نواحی اطراف چون دیوار و سطح زیرین دستگاه وارد شود.

توجه : ابتدا علت تکان خوردن یا لرزش ماشین لباسشویی را هنگام چرخش بررسی کنید. لرزش لباسشویی ممکنه به دلایل زیر باشد ،این دلایل را بررسی کنید.  این ایرادات همیشگی هستند و برطرف کردن آن ها بسیار راحت است.

*در ماشین لباسشویی خود را باز کنید و دقت کنید که لباس ها بطور منظم در مخزن قرار گرفته باشند. اگر لباس ها یک طرف مخزن هستند حتما لباس ها را به طور مساوی در مخزن قرار دهید. در ماشین لباسشویی را ببندید و دوباره ماشین لباسشویی را روشن کنید. اگر این روش باعث تنظیم شدن ماشین لباسشویی شما شد همیشه به این نکته توجه کنید.

*یکی از عوامل اصلی ایجاد لرزش و صدای زیاد در ماشین لباسشویی قرار گرفتن لباس ها در ته مخزن به دلیل نیروی جاذبه است. معمولا برای رفع این مشکل شرکت های مختلف در صدد بالانس کردن لباس ها در مخزن شستشو بوده اند. در این روش با کنترل میزان بار روی موتور اصلی سعی در پخش کردن لباس ها در مخزن شستشو دارند. قرار دادن لباس ها بصورت گلوله شده در مخزن لباسشویی مناسب نیست. پس به این نکته هم توجه کنید.

*اگر ماشین لباسشویی جدید خریداری کردید و نحوه کار با آن را نمیدانید. امکان دارد پیچ ها و پایه ها بعد از نصب به درستی در جا خود قرار نگرفته باشند که باعث لرزش شدید ماشین لباسشویی میشود. برای تست این مرحله، در ماشین لباسشویی خود را باز کنید و با دست به مخزن فشار آرامی وارد کنید. اگر پیچ های نصب مخزن به درستی محکم شده باشند مخزن نباید بصورت عمودی حرکت کند. به همین صورت وقتی مخزن ماشین لباسشویی را تخت فشار دست قرار می دهید بعد از رها کردن باید مخزن به عقب برگردد. مخزن داخلی را به عقب فشار بدهید تا ببینید هیچ صدایی از آن می آید یا نه.

*ماشین لباسشویی دارای 2 کمک فنر در بالای دیگ است و برای محدود کردن تکان های دیگ کاربرد دارند. کمک فنر ضعیف یا آسیب دیده باعث می شود ماشین لباسشویی به لرزش بیفتد و اگر کهنه باشد باید عوض شود .

*اضافه بودن بار ماشین لباسشویی منجر به تکان خوردن و ناموزون بودن حرکات دیگ می شود.

چگونه ماشین لباسشویی خود را تراز کنیم؟

خوشبختانه راه حل این امر به سادگی میسر است. وجود پایه های قابل تنظیم با پیچ، موجب شده است که نحوه صحیح تراز نمودن ماشین لباسشویی بدون کمک افراد حرفه ای نیز ممکن باشد. به نکاتی که در ادامه آورده شده اند دقت فرمایید.

ارج سرویس - سرویس لوازم خانگی - تعمیر لوازم خانگی
سرویس لوازم خانگی

نحوه تراز کردن ماشین لباسشویی

1.می توانید از ابزار تراز نجاری و یا نرم افزارهای مشابه بر روی گوشی خود استفاده نمایید. ابزار دلخواه را بر روی دستگاه قرار داده و حباب داخل لوله را دنبال کنید. ابتدا از چپ به راست و سپس از جلو به عقب دستگاه را جهت همسطح بودن با زمین و تراز بودن بررسی نمایید. در صورتی که حباب در مرکز قرار ندارد باید تغییراتی در قرارگیری دستگاه جهت تراز بودن اعمال نمایید.

2.معمولا در اکثر مدلهای ماشین لباسشویی، دو پایه ی قرار گرفته در جلو دستگاه بصورت پیچ شدن قابل تنظیم اند و می توان آنها را بالا و پایین نمود. قبل از انجام این کار ضامنی که موجب تغییر در ارتفاع و پیچ نمودن پایه ها می باشد را باز نمایید.

3.در صورتی که دستگاه نزدیک به زمین باشد امکان لرزش آن کمتر خواهد بود. برای پایین آوردن دستگاه با پیچ نمودن یکی از پایه های جلویی به داخل و سپس تنظیم دیگر پایه ها به طوری که حباب ابزار تراز در مرکز قرار بگیرد، ماشین لباسشویی را به زمین نزدیک و تراز نمایید.

4.در بسیاری از ماشین های لباسشویی پایه های جلویی قابل تنظیم بوده و پایه های عقبی بصورت خودکار تنظیم می گردند. هرگاه که ماشین را از یک سمت به سمت دیگر تراز نمودید (مثلا چپ به راست)، آنگاه با کمک فرد دیگری از سمت عقب دستگاه را به جلو خم نموده به طوری که پایه های عقبی ۵ سانتی متر با زمین فاصله بگیرند. سپس دستگاه را به آرامی بر زمین بگذارید. پایه های عقبی باید بصورت خودکار تنظیم شده و دستگاه را تراز نمایند. در صورتی که پایه های عقبی خودکار نیستند، لازم است که آنها را نیز بصورت دستی همانند پایه های جلویی تنظیم نمود

5.پس از تنظیمات تراز بودن دستگاه، یک مرتبه از یک طرف به طرف دیگر و همچنین از عقب به جلو، تراز بودن را بررسی نمایید. سپس ضامن های پایه ها را دوباره بسته و از حرکت چرخشی پایه ها جلوگیری نمایید. با تکیه دادن به دستگاه از جلو و عقب نرفتن آن اطمینان حاصل کنید.

ماشین لباس شویی ، ارج سرویس
ماشین لباس شویی ، ارج سرویس، ارج

6.سیکل چرخش دستگاه را اجرا نموده و از لحاظ لرزش و تکان تکان خوردن بررسی نمایید. در صورتی که ماشین لباسشویی همچنان لرزش داشته و تکان میخورد، موارد بالا را دوباره چک نمایید. همچنین ممکن است مشکل از سطح زیرین باشد که در اثر نم دار بودن و گذشت زمان پوسیده و نامتقارن شده است.

نکته : سیکل چرخش دستگاه را اجرا نموده و از لحاظ لرزش و تکان تکان خوردن بررسی نمایید. در صورتی که ماشین لباسشویی همچنان لرزش داشته و تکان میخورد، موارد بالا را دوباره چک نمایید. همچنین ممکن است مشکل از سطح زیرین باشد که در اثر نم دار بودن و گذشت زمان پوسیده و نامتقارن شده است.